MS 2001: Hlavní stránka | Kalendář turnaje | Křížové tabulky | Itinerář | Starší články | Fórum http://ohf.cz  

Starší články z hlavní stránky k MS 2001


Dozvuky MS v MP3

(31.5. Misha) Dostal se nám do ruky zajímavý odkaz, užitečný hlavně těm, kteří byli na MS v Německu a nemohli sledovat televizní přenosy. Autentické záznamy našich televizních komentátorů z rozhodujících bojů šampionátu v Německu si můšete vychutnat pěkně seřazené, když kliknete na tenhle link.

Dozvuky MS

Vědecké zdůvodnění vítězného tažení našich hokejistů

(17.5. Ludvík Fritscher) Především blahopřeji naší skvělé hokejové partě včetně trenérů k fantastickému 3 vítězství v řadě na MS. Po celou dobu MS jsem věřil v naše vítězství, protože jsem cítil vnitřní sílu mužstva. Mou víru nezlomilo ani prohrávání s Finy 0:2 po druhé třetině.
Myslím si, že je načase naše vítězné tažení na OH a na MS z poslední doby vědecky zdůvodnit.

Praha - Hannover - Praha za 35 hodin,
aneb "Fanoušci všech zemí spojte se!"

(17.5. Clouseau) Dne 5.5. LP 2001 o páté hodině ranní jsem se s dalšími dvěma kumpány vypravil povzbudit naše zlaté hochy v boji s ruskou komandou na Mistrovství světa a taktéž nasát tamní atmosféru, jakožto i nasát. Původně jsme měli jet čtyři na celou osmifinálovou skupinu, ale člověk míní a Bůh mění a tak jsme nakonec vyrazili pouze ve třech a to jen a pouze na jediný zápas.
Celý cestopis

...lass uns frölich sein...

(15.5. TNT) Tak jsme utrpěli další vítězství. Slabší povahy šly spát po první třetině (0-1) – tu jsem neviděl, věnoval jsem se „Fate of dragon" – doporučuji všem :-) Silnější povahy šly spát po třetině druhé (0-2), která vyzněla jednoznačně pro Finy, a naši jen bezmocně popojížděli a sledovali, zda Hnilička zázračně chytí. Škoda, že se neujala naše poslední střela 30 sec. před koncem II. 1/3, říkal jsem si, kontaktní gól by pomohl. Pak přišla 1/3 třetí a vyrovnání – tolik sledované číslo 30. Určitě nikdo z diváků prodloužení nechtěl, nájezdy jsou mnohem lepší :-) - nedošlo na ně a čeští hráči jsou Mistři – smekám před jejich vůlí, kterou jsem na počátku mistrovství postrádal. Obr slavících mistrů poslala Jituš. Klikni pro větší fotku!
P.S. 1 – příjemným překvapením byl komentář M. Hostáka. Vidí věci, které pp. Záruba a Vichnar nikdy nepostřehnou. Pravděpodobně mu nedovolovali mluvit moc často, aby je tak často neshazoval.:-) Komentování sportovních událostí je letitý problém, osobně, pokud mám možnost, dávám přednost cizojazyčnému komentáři. I když anglicky moc nerozumím, koukám raději na Eurosport v angličtině. Vřele doporučuji – nemusíte rozumět sportu ani anglicky, můžete být otočeni zády k obrazovce – a budete vědět CO se děje.
P.S. 2 -  hokejová špička je hodně vyrovnaná, o vítězi nerozhoduje to, který tým je lepší, ale štěstíčko a hlavně centimetry – švédské břevno, Hniličkovo rameno a nakonec hokejka obtěžující Moravce.....a padající brankář....

Další fotky + video

Tomáš Březina poslal fotky z cesty mistrů světa pražskými ulicemi. Další fotky se připravují.

A ještě hejbací Dejf: Vrátínek dal do Úschovny video se zlatým gólem (dostal od BeruškyTT) - tak si to tam v případě zájmu vyzvedněte (1,5 MB) :-)

Postřehy z MS

(15.5. Vrátínek) Deset a půl tisíce hokejových věřících se sešlo v neděli v 19 hod. v hannoverské hokejové katedrále ke slavnostní mši a uctění hokejových bohů (tentokrát mimořádně nemám na mysli naše hokejisty :o) ). Finále bylo vskutku důstojným soubojem o první místo, oslavou hokeje a muselo se líbit každému hokejovému fanouškovi.

Nebudu dlouze popisovat to, co jste určitě všichni viděli sami. Jenom pár postřehů o věcech, které mě zaujaly.

Souhlas s diskoskou

(15.5. Lukas) Chtel bych jen potvrdit to co jste psali o ty sobotni diskotece. Bylo to fakt neco neskutecnyho. Perfektni bylo, kdyz v pauzach mezi pisnickama jsme kriceli Cesi a Fini do toho Suomi, tak to byl fakt hukot. A nebo kdyz pustili Champions, tak jsme vzali Svedy kolem ramen a zazpivali jsme si s nima. Taky jsem si s nakou Finkou zatancil polku na Vasku ty si prima chlap. Taky jak ten dydzej hned pustil I will survive, kdyz jsme to zacali predtim zpivat. Kdo tam nebyl, tak to asi nepochopi, ale prvne jsem zazil, ze si fanousci nenadavali, ani se neprali ci postuchovali. Takhle by to melo byt vzdycky. A to nemluvim o hokeji a o tom, jak jsme se pri najezdech drzeli za ramena, a o tom jak s nama nejaky Nemci zpivali Co ste hasici, co ste delali...
P.S. Jesli jste tam nekdo z vas byli, tak si urcite pamatujete na kluka s velkym bubnem a delsima vlasama. Jestli jo, tak to mne znate.

JO!

(14.5. xR) Roj určitě napíše nějaké zakončení, ale musíte si počkat, je velmi unaven - dnes dokonce odcházel z Kovárny mezi prvními! Jinak máme pro vás pár set fotek týkajících se MS a následných oslav, takže vydržte, než to nějak zpracujem.

Finále!!!!!

(13.5. Roj) Právě máme za sebou docela uspávací utkáni o bronz. Americký trenér a bavič Lou Vairo to charakterizoval výstižně:" Hrát o bronz, to je jako líbat svou sestru:)." Ale přesto, blahopřání do Švédska!
Za hodinku začne finále, věřím, že to naši dotáhnou do konce. Totéž však věří o svých borcích fanoušci finští, kterých je tu dobrých 8(osm!) tisíc.

Neustále se s námi hecují, ale bez nejmenších náznaků nějaké zlé vůle. Nejvíce jsme si s nimi užili na včerejší diskošce ve Fanďáku. Neustále mě zastavovali, chtěli si plácnout rukama, a vždy s úsměvem "Tomorrow!" a setkání vždy končilo "good luck!". Pro našince možná přijde zvláštní, popřát soupeři štěstí před rozhodujícím zápasem, ale tady je to úplně normální. Dokonce i na WC jsem si musel s některými plácnout a dát "gudlaka" :-)

Ta diskoška byla vůbec dost podnětná.. :-) Materiál z ní vydá na pár článků a ještě se o ní dočtete. Mishanek to charakterizoval slovy: "Ty vole todleto se prostě nedá zažít jinde, než tady..." Tak vám to ještě přiblížíme.

Zraněný Hynek je už v nemocnici v Turnově na pozorování, při propouštění místní Agnes-Karl-Krankenhaus zaplatil neuvěřitelných 350 (třistapadesát!) marek. Nyní se snaží od skopčáků dostat nějakou náhradu škody. Budeme mu v tom pomáhat.

Finále!!!!!

Taxme to s těma Finama dodrželi, ted ještě, co Finové za chvíli :-) Mám perličku. Ta švédská písnička, jak jsem o ní psal dole, přinesla štěstí nám, nikoli Švédům, dali jsme po ní vyrovnávací gól :-)

Semifinále!!!

(12.5. Roj) Konečně to tady vypadá, jako na mistrovství světa! Celé prostranství před halou je plné švédských, finských a českých fanoušků.
Nadvláda čechů skončila, i když nelze říci, že bychom nebyli rovnoceným protivníkem.

Všude je plno lidí, kteří nabízejí lístky. Ceny jdou minutu od minuty dolů, čekám, že lístek na CZ-SWE byste sehnali teď už za 30 (třicet!) marek. Prim v prodeji lístků hrají mí snědí kamarádi, o kterých jsem psal letos, předloni i předpředloni. Jeden z nich se na mě dokonce usmál: "Havár jů?"

A výborná zpráva! :-) Všechno je už domluvené! Čeští a finští fanoušci se už domluvili a vědí, že zítra se setkají na finále. :-) Švédům se to sice nějak nezamlouvá, ale co mohou dělat :-)

Vyzkoušel jsem, jestli zabírá starý trik: Seděli jsme s fanoušky z Tasova na takovém kruhovém schodišti, naproti seděli v půlkruhu Švédové. Trochu jsme povykovali, jak to tak už bývá. Počkal jsem si na chvilku ticha a spustil jsem "Andra sidan aer ni kloara?" Na tvářích Švédů se na zlomek vteřiny objevil úžas, ale pak zareagovali tak, jak má být: "Jajamensan fattas bara". Funguje to furt! :-)

Pro nováčky mám vysvětlení. Jedná se o oblíbenou hru švédských fanoušků, v překladu Druhá strano, slyšíš?Odpověd: Jasně!
Místní diskšokej, který pro Čechy hraje Kabáty (Vašku..) s velkým úspěchem, nezklamal ani Švédy (a mě). Pustil v plné délce snad nejlepší hokejovou písničku všech dob: "O-kej, nu tar vidom nu tar vidom..". Švéďáci se okamšitě chytli, nestíhal jsem fotit. Hned na to pustil oficiální písničku MS H.O.C.K.E.Y., která se po dlouhých letech fakt povedla a má u fanoušků úspěch.

Je to tu prostě paráda, je to ještě lepší, neš na začátku.
Češi, do toho!

Volný den na MS

(11.5. Roj) Dnes zažíváme v tiskovém klubu další změnu. Poprvé je tady narváno, nejvíce je cítit přítomnost Švédských novinářů, nyní mají jejich čeští kolegové konečně soupeře na Stiga-hockey, který se tady mydlí od rána do večera. Po odjezdu části Rusů a Slováků zde totiž neměli vůbec konkurenci :-)
Před chvílí technici natahovali nad ledem dráty a provazy, na kterých bude jezdit létající kamera, konečně to tu bude jako v Kolíně :-)
Jak jsem tak pozoroval ty montéry ve výšce, všiml jsem si, že do konferenční místnosti se trousí lidi a za zvědavosti jsem tam vlezl taky. Byli to skoro samí Švýcaři a připadal jsem si tam jako špión, protože se zde konala skoro válečná porada...

Kam budem jezdit na příští MS

aneb Švýcaři dál bojují o pořadatelství MS.
President Švýcarské hokejové federace Werner Kohler vysvětlil, že právě přišli o pořadatelství 2005. Rozhodly prý dvě skutečnosti. Jednak zde bylo MS poměrně nedávno ('98), jednak je v Rakousku levněji pro fanoušky(!). I takový argument bere IIHF v potaz! Švýcaři jen nevěřícně kroutili hlavami. Nabízejí halu v Zurichu (12500 diváků), Basileji (8600), Klottenu (8000) a Luganu (10000). Podporuje je skutečnost, že ve Švýcarsku je hokej nyní velmi populární, i když kdosi z novinářů zavtipkoval, že v Luganu chodí deset diváků a tisíc novinářů.
Šanci spatřují i v našich potížích s Hagiborem. Ale i Kohler uznává a neopomněl to vyslovit, že dvojnásobným mistrům světa se pořadatelství odebírá dost těžko. Proto nyní vidí největší šance v roce 2007, kdy projevila zájem i Kanada.
O rok dříve má již své skoro jisté Lotyšsko, pro něž aklamací hlasovala velká většina delegátů. Naopak o rok později má velké šance Francie, kde se má v Paříži postavit obrovská hala, na kterou jsou Francouzi hrdí už dnes :-)

Kam se tedy vypravíme v příštích letech, vidíme zde:
'02 -   Švédsko, Jonkoping, Goteborg, Karlstadt
'03 -Finsko, Helsinky, Turku a Tampere
'04 -My ?
'05 -Rakousko, nová hala Innsbruck, rekonstrukce Vídeň
'06 -Lotyšsko, vzhledem k rozloze země nejsou vzdálenosti problém
'07 -Švýcarsko (Kanada?)
'08 -Francie, nová hala v PařížiZraněný český fanoušek "Hynek" byl ráno propuštěn z nemocnice. Spolu s "Danem" plánovali nějakou právní dohru s vymáháním náhrady škody. Pokud se ozvou, dáme vědět.

V sobotu nás čeká snad první zápas, při němž si naši kluci hrábnou až na dno. Věřím, že úspěšně, vždyť naposledy jsme na MS prohráli se Švédy 8.5.97 v Helsinkách!

(Mishanek) V Hannoveru jsou k mání poslední volné vstupenky na finálový víkend. Na semifinále CZE - SWE je k dispozici ještě 160 lístků, na zápas FIN - USA asi 100. Finále je již oficiálně vyprodáno, ale na zápas o třetí místo je ještě volných nejméně 700 vstupenek. Dá se předpokládat, že vstupenky budou k dostání také těsně před zápasy u překupníků.

Zraněný český fanoušek

(11.5. Roj) Už delší dobu uvažuju o tom že napíšu něco o místních "Security" v Hannoveru. Protože dost lidí, kteří mohou srovnávat, říkají "Zlaté rusko!", někdo si nebral servítky a použil výraz "paka vylízaný". Před pár hodinami se však stalo něco, co tento můj záměr velmi urychlilo.

Zrovna jsem vycházel od velmi zábavné tiskovky Lou Vaira, když kolem mě prolétli dva lidi, jeden v fanoušek v našem dresu. Doslova se procpali dveřma k kráčským šatnám a volali, že potřebují doktora. Jeden z nich potom ven vysvětlil, že napadli českého fanouška! Běžel jsem ihned k místu neštěstí a pak jsem to uviděl. Na zemi u turniketů ležel fanoušek v červeném dresu, ale původní barva byla překryta barvou krve, od límce až po český znak. Krev byla i na kameninové podlaze kolem. Zraněný ležel bezvládně, občas se pokoušel zvednout hlavu. Postupně se kolem začali sbíhat lidé a jeho kamarád, který před tím běžel pro pomoc, se k němu vrátil a snažil se mu pomáhat. Za pár minut přijela sanitka, zraněného naložili na nosítka a do sanitky. Ten zdravý se snažil zraněnému vysvětlit, že potřebuje klíčky od auta, ale bohužel marně, upadal do bezvědomí.
Když byl v sanitce, zjistil jsem od toho zdravého, že jsou to kamarádi ze Dvora Králové a jak se jmenují, říkejme jim třeba Dan a Hynek.

Hynka odvezli do nemocnice v Laatzenu a s ním i batoh s pasy, o čemž Dan nevěděl a myslel, že batoh zůstal na místě incidentu. Ochranka ho ovšem odmítla vpustit do areny. Ani nikdo z našich hokejových představitelů nejevil valnou ochotu pomoci.

Zkusil jsem proto využít svých nevalných znalostí němčiny a visačky na krku a jel jem se vysvětlovat přítomným pořadatelům v hale, že hledáme batoh. Mezitím se už zpráva o incidentu rozšířila, některým Němcům bylo asi trochu trapně a dokonce se mi snažili vysvětlit, že nemůžu všechny házet do jednoho pytle. Po asi deseti minutách všichni včetně mě seznali, že batoh zmizel a tak jsme s Danem zkusili jet do nemocnice, jednak za Hynkem, jednak zkusit, jestli batoh nezůstal v sanitce.

Cestou mi Dan popsal, co se vlastně stalo:
"Byli jsme domluveni s pořadatelem, že krátce navštívíme Roberta Zárubu a Slávu Lenera. Ten nás tam pustil, ale oni ještě cosi točili, tak jsme se domluvili, řekli ´běžte tady za dveře, my za váma přijdeme´. Tak jsme chvíli stáli a pak přišel ten pořadatel s bradkou a začal nás vyhánět."
To bylo v prostoru za turniketama uvnitř?

"Ano, hned za dveřma do hlediště. Ten pořadatel si nenechal nic vysvětlit, začal do Hynka strkat, a u turniketu ho povalil a když už ležel, vší silou ho kopl do hlavy. A jak do něj kopnul, tak se sebral a utekl!"
"Byl ten pořadatel opilý?"
"To nevím, to nemůžu řici."

Stávají se tady totiž případy, kdy pořadatelé vyžadují úplatky ve formě piva, pak jsou ochotni přestat buzerovat. Typickým příkladem je vlajka na tyčce. Za pivo vás nechají mávat, jinak vás vykážou. Děje se hlavně v sektoru pro stání dole, nahoře se to prý nestalo nikdy.

Když jsme dojeli okolo jedné v noci do nemocnice, oddychli jsme si. Hynek se už probral, odvezli ho na rentgen, fraktura lebky negativní, rány měl už zašité, na rtu 5 stehů, v týle sedm. Krvácení zastavené.
Doktorka nám řekla, že hrozí infekce z rány na rtu a že ráno udělají vyšetření na tomografu. Hynkovi dali lůžko a Danovi umožnili s ním být přes noc. Přijela i policie a sepsali protokol. Batoh se našel, cestoval v sanitce s Hynkem, nic se neztratilo.

S oběma kluky jsem ve spojení, takže vývoj můžete sledovat na OHF.

Češi rulez!

(10.5. Roj) Ještě něco přes dvě hodiny zbývá do začátku bratrovražedného boje. Zatímco na ledě se vše teprve ukáže, mohu vám teď popsat vývoj zápasu mezi fanoušky před halou.
Prostranství před arénou je každé ráno prázdné. Pokladny otevírají až od 9 hodin a čas od času si někdo přijde koupit lístek, kterých je stále dostatek. Příchozí vesměs vyjadřují překvapení nad tím, že lístky jsou levné, například na SVK-CZE dostanete lístek k sezení na horní tribunu uprostřed (na střední čáře) za 49,- DM, k stání ještě levněji.

První příchozí v dresech se začali objevovat okolo jedenácté a byli to, jak jinak, Češi. Dva kluci přijeli z Plzně. Protože stánky byly dosud zavřené, ukázal jsem jim, kde se dá levně a dobře napít a najíst, ono se fakt nevyplatí nic kupovat u stánků, když máte dost času.
Vzápětí jsem potkal tři Choceňáky, s kterými jsem se dal do řeči a kteří přijeli velice dobře zásobeni. I teplý gambrinus je totiž stokrát lepší než místní pivo u stánků za 5,- DM. Z vděčnosti jsem ty dobrodince vyfotil přímo u jejich zásobovacího vozidla. Přijelo další auto z Česka, po vzájemném pozdravu "Čechýýýý!!" jsme se dozvěděli, že přijeli až z Havířova.
Choceňáci se pak rozhodli přemístit zpět před halu, kde už se prostranství začalo zaplňovat, ale opět jen fandy z Česka. (Že by to měli Slováci příliš daleko?) No a protože se kartón gambáče hezky vyjímal i na sponsorské podlaze stánku Škoda, máte ho tu taky.

V jednu hodinu otevřeli i stánky a stan s diskotékou. Tuto diskotéku vždy totálně ovládnou červenomodrobílé dresy. Je to s podivem, ale ani Němci, ani nikdo jiný se zde nedokáže tak odvázat, jako my. Po vítězství nad Kanadou jsme zde oslavovali tak intensivně, že kvůli nám posunuli zavíračku diskotéky skoro o hodinu! Sám za sebe můžu prohlásit, že to tu vypadalo jako na srazech OHF - prostě hyperpeklo! Ehm, pokud vám vrtá hlavou, proč jsem včera nic nenapsal, tak teď už to víte... :-)

Tedy pokud bych vyjádřil skóre mimo led, pak CZE-SVK 5:0. Věřím, že na ledě to dopadne podobně. Jdu si zničit hlasivky :-)

Československo ve čtvrtfinále!

(9.5. xR) Fotky za Hannoveru od Vrátínka!

Od Martina z Palmovky nám přišlo pět fotek z Hannoveru! K prohlédnutí zde. Na cestě jsou i fotky od Vrátínka.

Hopp schwiiz!!

(7.5. Roj) Máme za sebou zápas Švýcarska s Itálií. Zažili jsme asi nejpodprůměrnější zápas tady v Hannoveru. Italové sice otevřeli skóre, ale Švýcaři zápas otočili a hladce vyhráli 8:1. Na zápas přišlo rekordně málo diváků, Italové zde byli asi 3(tři!), Švýcarů asi desetkrát tolik, zůstali tu po včerejším zápase s Rusy, ve kterém jsme jejich kotel přišli podpořit měrou nikoli nepodstatnou a málem jsme jim pomohli vyhrát :-)

Přes dnešní výhru je tým Helvétského kříže vyřazen z dalších bojů, ale skupinka jeho příznivců si náladu kazit nenechá. Před arénou rozvinuli svou ohromnou vlajku, mající rozměry přes 8x8 metrů, obřadně ji položili na dlažbu a rozestavěli se okolo. Následovalo mávání užaslým kolemjdoucím, tanec a pokřikování neodmyslitelného Hopp schwiiz! Šli jsme s Mishankem kolem, ale na chvíli jsme se zastavili, zvědavi, co bude dál. Červenobílí fanoušci uchopili plachtu po obvodu, zvedli ji, doprostřed hodili několik plyšových maskotů Spejsáčů a za neustálého pohybu plachty-vlajky zpívali hymnu.

Posléze se jedné z fanynek zazdálo, že plyšáčci létají málo vysoko, taxi vlezla pod plachtu a zespodu do nich pinkala. Efekt byl hned lepší. Fanynku pak vystřídal krojovaný Švýcar, na kterého ovšem ostatní jakoby na povel nechali plachtu klesnout. :-) Dalo mu docela dost práce dostat se ven, protože plachtu u země hezky přidržovali. :-)

Představení pak ještě chvíli pokračovalo k velkému pobavení okolních diváků i samotných aktérů. Švýcaři se tak pěkně rozloučili s letošním MS.

Nashledanou za rok, HOPP SCHWIIZ! :-)

Exhibice nebo přípravný zápas?

(7.5. Roj) Nerad sedávám na místech pro novináře. Jednak nejsem žádný novinář, jednak je z toho vždycky ostuda, protože se nedokážu udržet. Fandím totiž nahlas i doma u televise, takže sedět v klidu na opravdovém zápase je pro mě zcela nemyslitelný úkol. Takže utíkám mezi fanoušky, jakmile to situace dovolí (a ona to dovolí skoro vždy).

Včerejší sladký hokejový bombónek jsem proto absolvoval normálně v kotli, v dresu a fandili jsme s Vrátínkem, Mishankem, Taatou a dalšími asi sto lidmi, kteří zůstali v Hannoveru od soboty.
A docela se nám povedlo s tou hrstkou věrných vytvořit v Pražák areně domácí prostředí. Naše Deset, deset!! se nakonec ukázalo jako příliš přízemní cíl. :-) Prý jsme byli v televisi.. Fakt, jo?! :-))

Už hodně našich hráčů dostalo po zápase cenu, ale podle mě byl zatím ve všech zápasech jasně nejlepší Alby Reichel. To co předvedl včera, kdy se prokličkoval až před bránu a poté neomylně a přesně přihrál na hokejku dozadu Dvořákovi, to jsou momenty, kvůli kterým stojí za to jet na hokej třeba na druhý konec světa.

Hráči si včera vylepšili statistiky. Příležitost dostali i ti, co zatím spíš zahřívali lavičku a do branky se konečně dostal i Dušan. Byl v těžké situaci, protože kdyby náhodou dostal nešťastný gól, asi by se necítil nejlíp. Proto jsme ho, co nám hlasivky stačily, podporovali. Trenér Augusta se pak k na otázku, zda se nebál toho případného nešťastného gólu, odpověděl: "Já se nebojím... Salfa tady pracuje velice dobře na tréninku a věděl jsem, že to zvládne i v zápase."
V jednom z tvrdých soubojů u mantinelu do sebe narazili Kubina a Chitarroni na naší brankové čáře. Náš obránce při souboji ztratil rukavici. Hra se mezitím přenesla daleko do útočného pásma, ale oba zmínění souboj ještě dohrávali přímo před našimi zraky. Chitarroni se náhle odvrátil, sehnul, zvedl Kubinovu rukavici a podal mu ji. Zatleskali jsme. Po zápase to trenér Augusta okomentoval slovy "Chitarroni má už něco odehráno na evropských kluzištích a takový hráč jeden druhého respektuje."

Držíme našim klukům palce i do dalších, tentokrát opravdových zápasů!

Neděle 6.5.: Z hlavního města hokeje

Zjistil jsem, ze musim napravit a vyvratit spoustu vseobecne rozsirenych tvrzeni, kterym jsem podlehl i ja, dokud jsem se nedostal primo IN. :-)

Srdce

(6.5. Roj) Na vystavisti, kde jeste 31.rijna probihalo EXPO, je nyni vsechno jinak! Neni pravda, ze to zde vypada jako na stavenisti. Je zde dostatek parkovacich ploch zdarma.
Zmizel viceucelovy vystavni pavilon a na jeho miste vyrostla naderna hokejova "Pražák Arena" (něm. Preussag Arena) Hala je castecne zapustena do zeme, takze se bez jedineho schodu dostanete na nejvyssi uroven spodniho patra tribun. Na velmi prostornych chodbach je dost mista na obcersveni, na WC se netvori zadne navaly. Zpocatku jsme meli mensi problemy s orientaci uvnitr, nez jsme pochopili, ze sektory U jsou dole (unten), sektory M v prvnim patre a sektory O nahore (oben).
Musim take dodat, ze Neni pravda, ze Preussag Arena ma kapacitu 14000 divaku, presneji receno, nema ji v teto dobe, nebot v teto uprave pro hokejove zapasy ma kapacitu pouze 10500 divaku.

Uprostred je obligatni kostka, lepsi nez v Praze nebo Norimberku, ale zdaleka nedosahujici kvalit te v Globenu. Jinak ale "Pražák" Arena v leccems Globen pripomina. Je take triurovnova, ze vsech mist je vyborne videt a je tez dokonale ozvucena.
Vyhrady lze mit snad jen ke kvalite ledu: V zapase nasich s Ruskem jsem na vlastni oci videl, jak oblouckem vyhozeny puk dopadl uprostred kluziste z vysky na led a odrazil se zpet do smeru, ze ktereho byl vystrelen! :-). Kdyby mi to nekdo vypravel, neveril bych mu, ted ale musim priznat, ze jsem videl nefalsovany hokejovy zazrak :-)

Jak jsem jiz prozradil, arena je na vystavisti, na miste, ktere se behem EXPO nazyvalo Plazza Z druhe strany Plazzy je byvaly Nemecky pavilon, ktery jako jeden z mala zustal na svem miste, stejne, jako povilon Cesky. A na teto Plazze vyrostl Fandorf.
Je jiny, nez ten v Norimberku. Chybi zde velkoplosna obrazovka (asi - zatim jsme neobjevili), zato má plochu 5(pet!) hektaru a centrum deni je ve velkem stanu, kde je diskoteka. Pred zapasem s Rusy tento stan zcela ovladli cesti fanousci, prestoze Rusu zde jinak panuje vetsina. Ne snad, ze by prijeli povzbuzovat z Ruska, jen jsou proste rozlezli po celem svete :-) Neni jim to nic platne, ceske vlajky a dresy zaplavily diskoteku, ze i nemecky dydzej prerusoval hudbu vykiky "Cechy, cechy", coz nachazelo odezvu okolo cele areny :-)

Na hokeji

Vsichni jste to videli, popisovat nase uchvatne vitezstvi by bylo nosenim drivi do lesa. Ale asi jste nevideli, ze pred zacatkem zapasu vyjela na led potvurka Spacy a snazila se rozehrat obecenstvo. Prvni se "chytla" tribuna k stani, posledni tribuna na severu, obsazena zejmena lidmi s ruskymi vlajkami.

Protoze Rusu bylo v hale vic, obcas byl slyset i jejich pokrik Rassija, na coz jsme reagovali piskanim. Nacez hlasatel pozadal divaky, aby nepiskali, protoze to rusi hrace!! Neco takoveho je skoro tak dementni, jako kdyz ten ubozak na Sparte vybizi divaky, aby naopak piskali... ani jeden, ani druhy rozkaz divaci neakceptuji :-)

Pri nasem golu se zvedaly ruce i v novinarskem sektoru. My nic, my muzikanti :-)

Jsou zde i negativni veci. Mnoho nasich fanousku nebylo vpusteno do haly s vlajkou, jejiz tyc je delsi, nez pod bradu. Koumaci z Nemecka to vyresili tak, ze si udelali tyc dvoudilnou "teleskopickou". Navod a technicke vykresy prineseme na OHF v lete :-)
Obrazovka nad ledem je prima vec, ale kdyz dojde k nejakemu spornemu momentu, strihnou misto opakovacky napis Preussag Arena. To fakt nechapu, k cemu tam tu obrazovku maji.

Nemecko jako mekka hokeje

Nemecke fanousky poznate podle toho, ze je nepoznate. Jako jedni z mala v Evrope totiz nenosi dresy narodniho muzstva, ale dresy ruznych klubu z Nemecka, NHL i Ceska! Proto se vam casto stane, ze z domnelych Kanadanu ci Cechu se vyklubou Nemci. Mozna je to zpusobeno malou duverou ve vykon tymu Deutschland, ktery sel v poslednich letech od ostudy k ostude...
Ale letos jsou Nemci jako pokropeni zivou vodou!
Vcerejsi zapas s Kanadou opet ukazal, ze se dokazou vybicovat k heroickym vykonum. Neni pravda, ze davaji jenom nahodne goly. Akce Nemcu jsou velmi nebezpecne, signaly propracovane a plneni taktickych ukolu disciplinovane. kdyz jim zapas "sedne" dokazou vzit bod jakemukoliv souperi.

Sestym hracem v poli je nemecke publikum. Vcera jsem to poprve zazil na vlastni kuzi. Na zapas jsem prisel s tim, ze budu fandit Kanade, ale vykon hracu i fanousku me zahy uplne zmanipuloval. To se proste nevidi jen tak. Publikum skanduje i za neprizniveho stavu. Pokud nejaky hrac predvede obetavy zakrok, cela hala se zvedne a aplauduje ve stoje. Roztleskavacky nepotrebuji hudbu z amplionu, staci jim tempo udavane skandujici arenou...
Neni pravda, ze nemecke publikum hokeji nerozumi a na hokej se prijde podivat jako na exoticke predstaveni. Kdyz hlasatel oznamuje strelce golu, publikum jeho jmeno nenecha rici hlasatele, ale prekrici ho z voleje. :-) Na ofsajdy a fauly reaguji okamzite a k veci, dokazi ocenit i akci soupere.

Tato situace me naplnuje optimismem. Zda se, ze hokej v nejvetsi evropske zemi je na vzestupu, jeho popularita jde nahoru. Ve vecernich zpravach oznamili vysledek zapasu Nemecko-Kanada jako prvni zpravu, dokonce pred Bundesligou!
To je moc dobre, protoze popularita = penize => posileni hokeje v Evrope.

A opět do Hannoveru

(4.5. Roj) Za pár hodin opět vyrážíme fandit a taky trochu o tom psát :-) Popis cesty i s pikantními podrobnostmi je zde. Podle tohoto intineláře určitě nezabloudí ani ten, kdo se tam vůbec nechystá :-)

Tomášovi dnes přišlo 20(dvacet!) mejlů. Díky!

Kanada potvrzuje roli favorita a své vedení v naší skupině E. Švédové rozdrtili Rakousko 11:0. Zajímavá situace panuje ve skupině G. Všichni mají stejně bodů :-) Viz aktuální křížové tabulky!

Vzhůru Éčkem!

(2.5 roj) Dal jsem si práci a aktualisoval jsem křížové tabulky. Zatím je krásně vidět, jak ze ze dvou starých udělalo po jedné nové. A trochu při tom truchlím za sympatické Lotyše, kterým remisa Švédů s USA vzala šance na postup. Vzpomínáte, jak před dvěma lety nás ve stejné situaci zachránili Slováci, když porazili rusáky?
Při pohledu na naši skupinu E vidíme, že ji suverénně vede Kanada, která neuvěřitelně hladce zdolala Rusko a vyhnala Sokolova z branky hned v 15.(patnácté!) minutě:-) My se s Německem dělíme o 2.-3. místo se třemi body.
Stejné je to ve skupině F, která (nemůžu si pomoct) mi připadá letos slabší, než ta naše. Vedou Finové (4b.), kteří po trochu rozpačitém začátku dokazují, že patří k nejvážnějším kandidátům na titul. Po třech bodech má USA a Švédsko.

Kalendář turnaje je aktuálně zpracován již s názvy států.

Spokojeni?

(2.5. TNT) Myslím, že je co slavit. Hráčům není co vytknout, chudáci kritici. Pravděpodobně jsem nebyl jediný, kdo po zápase s Německem vytýkal hráčům nedostatek bojovnosti. Možná, že byli sepráni hned v kabině,  před zápasem bylo řečeno, že "můžeme i prohrát, ale musíme bojovat" - s tím se musí souhlasit. Švýcaři byli hokejově lepší než Němci a nechybělo mnoho a mohli jsme prohrát. Češi si výhru zasloužili. Nejen za to krásné bratření za brankou, kdy Čajánek vzal kamarádsky dva protihráče kolem ramen, jako by již tušil, že bude co slavit.
P.S. : A co Dopita? Dvakrát sám před brankářem - nedal. Tři osobní kontakty - jeden tělem (!) u mantinelu, jednou se protihráče dotkl u mantinelu rukavicí a jednou - mám pocit, že ve vlastním oslabení - dokázal někoho v útočném pásmu dokonce „málemnazemporazit" - myslím, že Výborného J .
Mistrovství pokračuje - Kanada, Rusko, Itálie.

Fandorf - co to je?

(1.5 roj) Na prvního máje budiž každá uživatelka políbena. Těm nejšťastnějším se dostane té rozkoše užít si onen akt ve Fandorfu :-) Co je to za kouzelné místo, ten Fandorf ?

Jak již vám asi došlo z předchozí věty, vyskytují se zde rozkvetlé stromy. Neboť Fandorf je plocha, která se nachází v parkovém areálu okolo fotbalové a hokejové arény. Český překlad tohoto německého slova je Vesnice fanoušků . Něco podobného jsme zažili i v Oslu, ale zde v Norimberku se organisátoři fakt vyznamenali. Po obvodu plochy větší, než 100(sto!) krát sto metrů jsou rozestavěny stánky, mezi nimi jsou stoly, uličky a cosi jako "taneční štěrket", parkety by se stylově nehodily ;-)
Ve stáncích koupíte buď hokejové suvenýry (opravdu ohromný výběr!) nebo jídlo a pití. Jeden ze stánků je thematicky pojat v barvě Becherovky (panák za 3,50 DM), před ním jsou stoly pokryty ubrusy, které jsou sestaveny z plastů červeno-bílo-modrých tak, aby tvořily českou vlajku! Milé! :-) Jiné sektory Fandorfu jsou pokryty jinými vlajkami, ale ty české zabírají největší plochu.

Nejvíce se zde vypije piva. Od údajně 3,- DM (nenašel jsem) po 5,50 za čtyřdecák.
Celému Fandorfu vévodí pódium a velkoplošná obrazovka vpravo nad ním. Na pódiu vyhrávají rockové kapely, pokud zrovna není hokej. To se pak do zvukové aparatury pustí zvuk z hokeje a obraz též :-)
Na tu obrazovku je perfektně vidět, protože je zavěšena na jeřábu, rozměry má asi jako ta menší na Staromáku, ale kontrast mnohem lepší. Pouští se zde též zápasy z Kolína a Hannoveru, takže lze říci, že je to takový ráj na zemi!
Vstup je volný! :-) To znamená, že vás nikdo nekontroluje :-) To znamená, že si sem můžete cokoliv přinést.:-) To znamená, že i svůj džus :-) Dál nerozvádím...

S tím kontrastuje Aréna, kde mají celý půllitr piva za 5 DM, ale mnohem horší kvality - Tucher. Pivo vám uvnitř nalijou do kelímku s praktickým uchem, ale bacha! Kelímek je zálohovaný na 2DM!
U záchodů v Aréně se tvoří nekonečné fronty ("Toilettenproblem ist immer nicht gelösst!" - citát domorodce), stejně tak u pokladny, kde je otevřeno jediné okénko!!!. Opět doplním citací jednoho z domorodců, který nechápal, jak to, že na ligu je 6(šest!) pokladen, kdežto na MS jen jedna...

Závěrem lze ujistit, že se vám nemůže stát, že byste nesehnali lístky na hokej. Nebezpečí číhá jinde! :-) Hrozí totiž to, že se vám ve Fandorfu tak zalíbí, že chytíte slinu, lístek pod cenou střelíte, propijete a hokej skouknete ve Fandorfu ;-) Budete mít náskok před těmi, kdo se přiřítí až po hokeji. Pak je totiž i hektarová plocha malá pro tisíce žíznivých a štastných fanoušků z celého světa.

Lekce z bojovnosti

(30.4.TNT) Před rokem 1989 jsem chtěl emigrovat, chtěl jsem žít ve svobodné zemi, v Německu. Možná to byla naivita, narodil jsem se pár kilometrů od hranic, měl jsem možnost sledovat TV a poslouchat rádio. Při hokejových utkáních jsem fandil samozřejmě Němcům, a to i při utkáních proti Československu. Fandil jsem jim kvůli jejich bojovnosti. Kvůli tomu, jak dokážou jít za každým pukem.

Po roce 1989 mohu a jsem hrdý na zemi, ve které žiji. Fandím týmu Česka. Možná se slova fandovství a objektivita nemají rády. Fandím tedy spíše dobrému hokeji.
Německo včera dobrý hokej nepředvedlo. Předvedlo však to, co většině českých hokejistů chybí - bojovnost, snaha. Je mi jasný, že všichni češi se snažili, že mezi nimi nebyl nikdo, kdo by nechtěl vyhrát. Jenže až na pár výjimek - Dvořák, Ujčík - to prostě nebylo na kluzišti vidět. A to je právě to, co divák - možná, že jenom já, nevím - ocení. Na Němcích bylo prostě vidět, že chtějí. Nastřelováním puku od červené čáry se zápas těžko vyhrává. Viděl někdo - kromě trestné lavice - v zápase Dopitu? Takový hráč je králem v české lize, on to ví, a proto nepůjde do NHL, kanaďané totiž hrají podobný hokej. Ono by to moc bolelo.
Německo mohlo vyhrát, a nikdo nemůže říct, že by bylo hokejově lepším týmem. A jestli pan Augusta opravdu řekl, že čeká konečně na tým, který bude chtít hrát hokej - slova v dnešním "idnes" - tak mu prosím vyřiďte, že se těžko dočká. Samozřejmě, že každý bude proti nám chtít hrát právě antihokej. Není tomu tak dávno, co jsme podobnou taktiku proti Sovětům používali sami. Pokud byl výsledek trochu přijatelný - to znamená zisk alespoň bodíku - tak zdržovat, kouskovat hru, vyhazovat přes všechny čáry.

Německo k takové dokonalosti ještě nedošlo, je to právě pro tu jejich bojovnost, sebevědomí. Dokud nebudeme mít tři branky náskoku, tak budou zlobit. Nevěřil jsem tomu, že by Češi dokázali vyrovnat. Naštěstí se to povedlo. Utkání se Švýcarskem bude naprosto stejné. Těšme se.

To je blaho!!!

(29. 4. Roj) Je toho na napsání moc. Ale to nejpodstatnější, co si naše výprava navždy vryje do paměti, se popisuje obtížně. Je to ten skvělý a báječný pocit být při tom, být už zase na mistrovství světa! Ten pocit mi nikdy nezevšední, spíš naopak! Je to jako droga, zažívat ten babylón různobarevných dresů, pozorovat skupinky fanoušků, jak se v různých jazycích navzájem hecují a zdraví, pomalované tváře a účesy, nedočkavé očekávání, radost vítězů... ale i poražených. Protože nakonec všem dojde, že není důležité vyhrát, ale být při tom.
Začalo to už na poslední benzinové pumpě před Rozvadovem, kde většina řidičů dolévá nádrž až po hrdlo. Tam jsme spatřili první posádku auta, která byla oblečená do dresů a vlajek. A pak další a další. Češi, Slováci. A udělaly se první společné fotky.
Na bavorských silnicích už potom docházelo běžně k tomu, že jsme dojeli auto, o kterém nebylo pochyb, proč a kam jede. Troubení, mávání... už je to tady!!! V Norimberku bylo stokrát víc Čechů, než třeba v Oslu :-)
Najít stadion nebyl žádný problém, zaparkovat taky ne. První procházka po areálu, nádherný Fandorf (vesnice fanoušků), o dost horší situace s jedinou otevřenou pokladnou, pozdní příchod našich vexláků :-)
Lístky stály u pokladen 23,- DM na jeden zápas, ale nakonec jsme se rozhodli zůstat do večera i na druhý zápas, což nás stálo dohromady 43,- DM. Což je méně, než jsme očekávali.

Po prohlídce (žádné láhve!) jsme vlezli dovnitř, zjistili, že naše místa k stání jsou vybavena i sedadly. :-) Našich národních vlajek tu už povlávalo ohromné množství okolo celeho stadionu. Stoupli jsme si na místo, o kterém jsme doufali, že by zde mohl vzniknout český kotel, byli zde fanoušci převázně z Plzně.

Pak už jsme si naplno vychutnávali to blaho... První řev při příchodu našich hráčů, bubny, vlajky, trumpety...
Zklamání po první třetině (stejně jsem věděl, že to skončí 5:1), Čajdův vysvobozovací gól, další góly, mexické vlny přes celý stadión, velké vítězství...
Závěrečný pozdrav našich hráčů směrek k našemu kotli, k nám!
Zpěv a vítězné pochody fanoušků v červenomodrobílém po celém areálu a Fandorfu... uznalé pohledy jinak seběvědomých Finů, kteří se začali trousit na večerní zápas. Posvátnou úctu místních Němců, kteří viděli hrát mistry světa a na večerní zápas už neměli potřebu chodit. :-)
Naše vyčerpání po večerním zápase, kdy jsme viděli, že Finy bychom mohli rozdrtit, pokud se jejich hra nezlepší...
Co říkáte, je možné si něco takového odříci?

Po návratu do Prahy jsme spočítali náklady na celou výpravu. Holky, které na rozdíl odě mě nepropily celou vstupenku, :-) to stálo 1160 Kč se vším všudy! Dva zápasy! Pořád váháte?

Nashledanou v úterý!!! :-)

Dnes!

Poslední závdavek před odjezdem! Zuz napsala reportáž z obou posledních příprav repre a doprovodných akcí okolo. :-) Dokonce si vzala xdrci mou připomínku, že musí ty svý články psát kratší :-)

Zítra!

V 16:00 s Běloruskem, doufejme, že naši hráči nepodlehnou podvědomému podcenění soupeře. Bojuje se proti tomu všelijak, například trenér Augusta všem vštěpuje myšlenku, že "Bělorusové jsou vlastně rusáci, kteří jenom trochu zběleli" :-)

(27.4. Roj - večer) Podle zpráv z dějiště je příjezd z dálnice A6 do Norimberka dobře značený.
Lístky ještě jsou k mání (pochopitelně!) - nevěřte fámám z předprodejních organisací!!
Majitelé lístků mají městskou dopravu zdarma. (xR)
Hokejisté prosí, abychom je přijeli povzbudit. Jasně, přijedeme!!

(26.4. Roj) Viděli jste ten avízovaný film "Hokej!!!" ? A taky jste brečeli? Úžasný zážitek...

A nyní už k věci: Kdo jede do Norimberka autem, může si nastudovat itinerář. Není to takový problém, v Bavorsku je značení na ucházející úrovni, záludná místa máte vyznačena tučně. Do Hannoveru to bude horší, Východní Německo je naprostá džungle :-) Ale nebojte, OHF vás tam neomylně dovede.
Teď zas nastane taková doba, že na OHF bude strašná spousta článků, takže trénujte si čtení :-) Tady máte druhý díl cobrettiho. A ještě připravujeme reportáž z posledních přípravných zápasů representace od Zuz!

Za 2(dva!) dny!

(26.4. Roj) Dnes jsem se konečně dostal k tomu, abych sem umístil toužebně očekávaný dvoudílný článek od cobrettiho, jak probíhaly oslavy titulu ve Vsetíně. Bylo mi sice vyhrožováno na ohlasech, :-) mám zničehonic rozbité světlo u auta, v kredenci mi lezou mravenci... ale nenechal jsem se zastrašit a první díl máte v sekci reportáží! ;-)
Jituš, naše láska překoná i horší krise! :-)

Česká televize má konečně opět "své" MS

.. a nenechává nikoho na pochybách, že je to dobře! Můžeme se těšit na 21 přímých přenosů, 2 kompletní záznamy a velké množství zpravodajských souhrnů, rozhovorů... prostě úplně jiný přístup, než jsme museli trpět poslední 3(tři!) roky. Puky přišpendlované na papundeklovou bránu jistě nikomu z nás chybět nebudou :-)

Dnes pro nás na kavčích horách připravili předkrm: na ČT2 jde ve 20:00 pořad "Hokej!", sám jsem móoc zvědavý, o čem to bude.. :-)

Lístky na MS ?!

(23.4. Roj) Z vašich dotazů vidíme, že mnozí z vás by se rádi vypravili na některý zápas, ale váhají, protože si nejsou jisti, jestli seženou lístky. Pokud vám mohu radit, buďte bez obav. Argumenty vám rozestřu :-)

1) Němci jsou nesmírně pohodlní, asi nejvíc z celé Evropy. Nikdy se nikam nevypraví "na blint", vždycky si lístky zajistí předem. Pokud tyto lístky nemají, jsou ochotni to zkusit do maximální vzdálenosti 300(třista!) metrů. V Německu není hokej ani zdaleka nejpopulárnější sport, zápasy, kde nebude hrát domácí mužstvo, Němce nezajímají.

2) Ze Švýcarska do Norimberka je to 500(pětset!) km, tedy ani Švýcaři nebudou okupovat vchody arény a žadonit o poslední volné lístky.

3) Z hokejových zemí jsou asi nejvěrnější fanoušci z Lotyšska (pravděpodobného pořadatele MS 2003). Do Osla jich na základní skupinu přijely asi dvě tisícovky. Ale vzhledem ke kapacitám hal v Německu ani tito sympatičtí fanoušci nevyprodají zápasy svého mužstva. Švédové jsou bohatí a nejsou líní a v podstatě bych je považoval za nejvážnější divácké soupeře, pokud na ně narazíme v semifinále. Ale potom je tu zázračný argument číslo 5, který přebije všechno :-)

4) Češi nevykoupili lístky ani na zápasy MS'92, které se hrály v Praze v menší a levnější aréně, než ty letošní :-)

5) Kdykoliv jsme jeli do zahraničí na jakýkoliv turnaj IIHF, postávali před stadiónem snědí usměvaví hošani, kteří nabízeli lístky. Pokud nebylo vyprodáno, byly lístky od nich levnější, než u kas. Hošani o sobě tvrdili, že jsou Švédové :-) (do blonďáků měli zatraceně daleko!) Dalo se s nimi smlouvat o cenu, můj rekord je třetina oficiální ceny. Jsou to pořád titíž kluci, s některými se znám od vidění. Lístky mají pravé a mají jich hodně, trhají je přímo z bločků.

Původně jsem myslel, že jsou to spekulanti, kteří skoupili kvanta lístků a chtějí je prodávat předražené. Ale když jsem viděl, kolik jim těch lístků pokaždé zbyde a že drtivou většinu jich prodají pod cenou, je vyloučené, že ty lístky normálně koupili. Ale padělky to nejsou, protože normálně fungují, nikdy jsme se na jednom sedadle nesešli dva diváci :-)

Myslím, že zdroj těch lístků musíme hledat někde v oblasti sponsoringu. Sponsoři dostávají určité množství lístků k volnému použití. U nás se to řeší tak, že lístky rozdají svým zaměstnancům a příbuzným. Podle toho potom vypadá publikum, kde sedí polovina hokejově negramotných znuděných individuí v tričkách s nápisem Eurotel a sedící-tlačící postavičkou ;-)
Je možné, že naši tajemní hošani si vytvořili tunel na tyto lístky a starají se tak o zvyšování úrovně hokejového publika :-) Druhým možným zdrojem těchto lístků jsou hokejové svazy, není vyloučen ani ten Švédský :-)
V každém případě očekávám, že se s hošany uvidím i v Německu. Hoši, děkujem! :-)
 

MS začíná již za týden!

(20.4. xR) Hokejový národ sobě - začínají se nám množit dotazy ohledně vstupenek, volných míst v autě, ubytování... Pokud k tomuto využijete nikoli náš redakční mejl, ale nově zřízenou stránku ohf.cz/ms2001/forum.asp, máte mnohem větší šanci, že seženete co potřebujete. Takže dotazy, odpovědi, rady a tipy, nabídka, poptávka - všechno sem!