HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

In-line hokej a lední hokej v Brazílii

(15.7.2000, vascohockey BRA#1, překlad z angl. originálu Pierce OHF#248)


Lední hokej je v Brazílii znám nejvíce prostřednictvím kabelové sítě ESPN. V Brazílii se totiž pojem "hokej" používá zejména pro in-line hokej. V minulosti bylo v Brazílii několik hokejových arén v Rio de Janeiro a v Sao Paulu. V dnešních dnech je v Rio de Janeiro pouze jeden zimní stadion, který navíc není určen pro lední hoej. V Sao Paulu je několik stadionů, které jsou pro lední hokej příliš malé. Stadion je zde umístěn v nákupním středisku, a nepatří žádnému klubu ale bruslaři zde najdou alespoň nejakou zábavu.

CBHG (Brazilian Confederation of Ice Hockey, Brazilská Konfederace Ledního Hokeje) v minulosti vytvářela tým pro Mistrovství světa, ale v současné době již žádný národní tým neexistuje. Mnoho hráčů Brazilského in-line hokeje hrálo v minulosti lední hokej (někteří hráli i v IHL ve Spojených státech) a pokud v budoucnu znovu vznikne národní tým, budou za něj opět hrát.

Skutečně ostudná je skutečnost, že v Brazíli nemáme odpovídající halu pro lední hokej. Cena pro její údržbu je vysoká a pro přežití brazilského ledního hokeje jsou prioritní velké společnosti sponzorující hokejové týmy. Sponzorské peníze jsou důležité v mnoha sportech, včetně fotbalu, ale pro nás, kdo máme rádi lední hokej, je to velice kritické. Abychom mohli hrát, musíme cestovat do Kanady nebo USA. Mnoho Brazilských hráčů hrálo nebo hraje v nižších severoamerických soutěžích, jeden z našich hráčů také hrál v RHI (Roller Hockey International, dnes Major Hockey League), nejvyšší lize v in-line hokeji v USA.

Největším Brazilským klubem je Vasco da Gama v Rio de Janeiro. Nevím, jestli si dovedete představit, co tento název znamená pro nás, Brazilce. Vasco je nevýše v Brazílii. Je to klub, ve kterém je nejvíc významných sportovců všech sportů. Ve fotbale tvořili hráči Vasco da Gama jádro národního týmu na světovém šampionátu ve Francii. Vasco se významně angažuje i v jiných sportech jako volejbal, basketbal, vodní pólo a mnoho dalších. Na olympijských hrách v Atlaně (1996) Brazílii reprezentovalo 216 atletů, z nichž 70 bylo právě z klubu Vasco da Gama. Od července 2000 se v klubu začal hrát i in-line hokej. Okamžitě poté Vasco zvítězilo v Copa dos Quatro, mistrovství čtyřech fotbalových týmů, které taky hrají hokej (Sao Paulo, Ponte Preta, Palmerias a Vasco da Gama).

Určitou nadějí Brazilského hokeje je i fakt, že další kluby (např. Flamengo) zakládají vlastní hokejové týmy. Popularita hokeje v Brazílii se výrazně zvyšuje hlavně díky sponzorům. Jak již bylo zmíněno, náš tým je od června sponzorován klubem Vasco da Gama. Jsme rádi, protože patříme mezi nejlepší týmy v Brazílii a je pro nás důležité že i ostatní týmy dostávají stejnou šanci.

Někteří hráči Vasco da Gama se znaji s reportérem, který komentuje zápasy ledního hokeje vysílané přes ESPN. Předávají jim informace o brazilských in-line hokejových týmech a ti tak mohou informovat o domácím in-line hokeji ostatní Brazilce.

Brazilský národní in-line hokejový tým se letos zúčastní světového šampionátu v Amiens. Doufáme, že zvítězíme alespoň v některých zápasech, nicméně víme, že i ostatní týmy jsou dost dobré na to, aby nás porazily. (Už se zúčastnili, skončili na 8. místě ze 14, když v základní skupině třikrát vyhráli a třikrát prohráli. Od České republiky dostali 10:0, naši nakonec skončili třetí za USA a Švýcarskem. -xr-) Tým byl připravován tak, aby zvítězil, ale naneštěstí se mistrovství nemůže zůčastinit mnoho hráčů, neboť národní tým přišel o sponzora a pro hráče je velice drahé cestovat každý víkend na tréninky do Campinas. V takové "přefotbalované" zemi, jako je Brazílie, není in-line hokej natolik známý jako v Kanadě, USA nebo v České Republice. Prvním bodem našeho programu je bitva za atraktivní sponzory.

Hokej je v Brazílii přibližně stejně populární jako baseball a mnohem méně populární než fotbal, volejbal nebo basketbal. Je naším zbožným přáním aby se hokej někdy v popularitě mohl srovnávat s fotbalem.

Felipe Machado Caldeira

Napište váš názor!! Česky (či slovensky) na Ohlasy, nebo anglicky na Forum

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!